مقالات

استندهای فروشگاهی

ابزاری که فروش محصول را چند برابر میکند .

استندهای فـروشگاهی چه چیـزی هستند ؟ به چه سازه هایی اطلاق می گـردند ؟ چه مامـوریتی دارند ؟

و از چه مواد و متریالی ساخته می شوند ؟

مدت زیادی نیست که استندهای فروشگاهی بعنوان ابزاری جهت فروش بیشتر در نزد تولید کنندگان انواع

کـالا از جایگـاه ویژه ای برخوردار گردیده است ، به صورتیکـه صاحبان صنایع تولیدی به خـوبی از اهمیت

استنـد فـروشگاهـی در جهت بالا بــردن سطـح دسترسی و در نـهایت فـروش کـالا آگـاه گـردیده اند .

امـروزه وقتی وارد یک سوپـر مارکـت ، داروخـانه ، لوازم التحـریر یا هر مـکانـی که محل عرضه کالا برای

فـروش مـی باشد مـی شویـم ، انواع استندهـای فروشگاهـی که محلـی برای قرارگیری و عرضه کالا در

دستـرس خـریدار مـی باشد را مـی بینیم . بطوریکه می توان گفت این استندها ی فروشگاهی کلیه فضای

خالـی یک فـروشگاه را اشغال کرده اند . این استندها بصورت ایستاده روی زمیـن ، رومیزی و یـا روی دیوار

نصب شده اند .

استنـدهای قرارگیری کالا از متـریال مختلف و متنوـی ساخته می شوند ، امـا در ایران استندهای سوپرمارکتی

معمـولا از جنس کارتـن پلاست یا مفتـول فلزی و استندهای آرایشی و داروخانه ای معمـولا از متـریال پلکسی

گلاس یا گاهـاً MDF ساخته و تـولید می گردند . اما در این میان شرکـت تبلیغاتـی پیام گستر دست به اقدام

جالب تـوجهی در ساخت استندهـای فـروشگاهـی زده ، بصورتیکـه از چندین متـریال مختلف بصورت ترکیبـی

در ساخـت یـک استـند استفـاده نمـوده است . در استنـدهای مختلف فـروشگاهی ساخت ایـن شرکت حتـی

استندهـای پلاستیکـی نیز دیده می شود . این استندهای پلاستیکـی بسیار سبـک بـوده و قابلیت فـرم پذیری

بسیار بالائی دارند .

نشانی کارخانه : احمدآباد مستوفی ، خیابان ولیعصر جنوبی ، خیابان شهید رمضانی ، کوچه گلایل 4 ، پلاک10

 

استندهای سوپرمارکتی

استندهای فروشگاهی چه وظیفه ای دارند ؟ یک استند خوب از چه ویژگی باید برخوردار باشد ؟ آیا استند های فروش فقط محل قرار گرفتن کالا هستند ؟ آیا وظیفه این استندها فقط قفسه بودن و قرار دادن اجناس در طبقات خود هستند ؟

یک استند فروش خوب باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد :

 • جای کمی را اشغال کند زیرا فضا در فروشگاه محدود است و استندهائی که جای زیادی را اشغال میکنند با محدودیت مواجه می شوند .
 • تعداد قابل ملاحظه ای کالای مورد نظر را در خود قرار دهد بطوریکه صاحب فروشگاه در فواصل زمانی کوتاه مجبور به جاگذاری محصول مجدد نشود . همچنین تعداد محصول در یک استند فروش باید متناسب با تعداد کالا در کارتن آن باشد .
 • زیبائی بصری و تکنیک های موثر در جلب توجه ، یکی دیگر از ویژگی های یک استند فروش می باشد . یک استند زیبا و تبلیغاتی ناخودآگاه توجه مشتری را به خود جلب میکند و نگاه افراد را به خود معطوف می سازد . این توجه و نگاه در بالا بردن آمار فروش بی نهایت موثر می باشد . اما متاسفانه در ایران این امر کمتر در ساخت استندها لحاظ گردیده است و ما به ندرت شاهد استندهای فروش زیبا ، تبلیغاتی و جذاب هستیم .
 • محل قراری گیری طبقات و ارتفاع آنها از سطح زمین در استندهای ایستاده باید به اندازه ای باشد که خریدار را برای برداشتن کالا به زحمت نیندازد . مخصوصا این امر باید برای برخی اقلام که خریدار آن ، معمولا خانمها می باشند بیشتر رعایت گردد . استاندارد محل قرارگیری اقلام در استندهای فروش ایستاده از 40 تا 170 سانتی متر از سطح زمین می باشد . پایین تر و بالاتر از این حد برای قرارگیری محصول مناسب نبوده و باید جای تصاویر تبلیغاتی ، اطلاع رسانی ، آرم و لوگوی محصول می باشد .
 • سبک بودن و قابلیت حمل و جابجائی آسان .
 • عدم قرارگیری اقلام و کالاهای مشابه . محل قرارگیری اجناس در یک استند فروش خوب حتی الامکان باید به گونه ای طراحی شود که مختص کالای مورد نظر باشد به طوری که فروشنده احیاناً نتواند کالای دیگری را در استند جاگذاری نماید. در میان تولید کنندگان استندهای فروشگاهی ، شرکت تبلیغاتی پیام گستر اقدام به ساخت استندهائی خاص نموده است . یکی از ویژگی های این استندها لحاظ نمودن جذابیت بصری و برجستگی بعد تبلیغاتی آن می باشد . با نگاهی به استند های فروشگاهی این شرکت استفاده از متریال متنوع ، ترکیب چند متریال در ساخت یک استند ، جذابیت بصری و تبلیغاتی و طراحی اختصاصی و خلاقانه برای هر محصول را مشاهده خواهیم کرد.

استندهای مقوائی فروشگاهی :

استندهای فروشگاهی مقوائی از جایگاه ویژه ای در بسته بندی و بازاریابی انواع کالا برخوردار می باشد .

استندهای مقوائی با ویژگی هائی چون ارزان بودن ، سبکی و قابلیت چاپ پذیری نامحدود ابزاری بسیار مناسب جهت قرارگیری کالا و فروش به شمار می آید .

اینگونه استندهای مقوائی یا لمینتی برای اقلامی چون شکلات ، آدامس ، تنقلات ، ادویه جات و انواع خوراکی های کم حجم و سبک و همچنین اقلام لوازم التحریر مثل انواع خودکار و ماژیک ، باطری ، سی دی های فیلم و محصولات سبک این چنینی بسیار ایده آل بوده به طوری که در هر سوپرمارکت و لوازم التحریری انواع مختلف اینگونه استندهای مقوائی به چشم میخورند .

استندهای مقوائی لمینتی :

این گونه استندهای فروشگاهی با چسباندن دو مقوا به هم و فرم دهی بوسیله تیغ و تا و دایکات ساخته می شوند . این عمل باعث بالابردن ضخامت و استحکام استندهای مقوائی گردیده که قدرت ایستائی و نگهداری کالا را در خود افزایش می بخشد .

لمینت یا چسباندن مقوا به روشهای مختلف صورت می پذیرد . ممکن است گونه ای استندهای مقوائی لمینتی با لمینت 2 مقوای پشت طوسی یا ایندل بورد در گرماژ 300 یا بالاتر و یا لمینت مقوای پشت طوسی روی سینگل فلوت بصورت یکطرفه یا دو طرفه طراحی و ساخته شوند . همچنین برای استحکام بیشتر در برخی استندهای مقوائی لمینتی که محل قرارگیری کالاهای سنگین تر هستند از لمینت مقوای پشت طوسی روی مقواهای ضخیم صحافی بصورت یک طرفه و یا حتی دوطرفه استفاده می گردد .

یکی از شرکت هائی که در ایران به طراحی و ساخت استندهای مقوائی پرداخته ، شرکت تبلیغاتی پیام گستر می باشد . در استندهای مقوایی ساخت این شرکت استندهای مقوائی پشت طوسی لمینتی روی سینگل فلوت و حتی مقواهای ضخیم تر بصورت یک طرفه و دو طرفه با طرح های نو و مبتکرانه به چشم میخورد . امروزه استندهای مقوائی در نزد تولیدکنندگان اقلام سبک از جایگاه بسیار مهم و ویژه ای برخوردار گردیده است . همچنین یکی دیگر از موارد مصرف استندهای مقوائی ، جای بروشور میباشد که این گونه استندها در داروخانه ها ، فروشگاه های داروهای گیاهی و یاسوپرمارکت ها به چشم میخورد . در طراحی این گونه استندهای مقوائی محلی برای قرار گیری بروشورهای اطلاع رسانی محصول در کنار تصاویر تبلیغاتی تعبیه گردیده است.

بسته بندی :

یکی از شاخه های سیار تخصصی دنیای گرافیک بسته بندی می باشد . هنر گرافیگ دارای شاخه های مختلف و متنوعی می باشد اما شاید بتوان گفت هنر علم بسته بندی پیچیده ترین و تخصصی ترین شاخه این عرصه است . به این دلیل که طراحی بسته بندی در مقایسه با شاخه های دیگر گرافیک نیازمند شناخت و تخصص در زمینه های مختلف و گسترده ای می باشد . یک طراح گرافیک در طراحی کاتالوگ یا پوستر بغیر از بینش هنری و ابزار طراحی نیازمند آشنائی با روش و تکنیک های چاپی است ، یک طراح حرفه ای بسته بندی نیازمند دایره وسیعی از اطلاعات ، فن و دانش مختلف می باشد .

یک طراح خوب بسته بندی باید به موارد زیر تسلط داشته باشد .

 • آشنایی کلی با دنیای تولید ، تجارت و بازار . میزان شناخت در زمینه تولید و بازرگانی در کیفیت کار یک طراحی بسته بندی بسیار موثر می باشد .
 • آشنایی با سبک های مختلف و بسیار متنوع بسته بندی ، جعبه های مختلف و تسلط به تیغ و تا و دایکات ، لمینت ، کارتن ترموپک ، شرینگ PVC ، پاکتها ، تتراپک ، قوطی های مقوائی ، طلقی ، فلزی ، جعبه های فلزی ، پلاستیک ، بلیسدر ، بطری ها و ....
 • آشنایی با متریال مختلفی که در انواع بسته بندی بکار گرفته می شود و روش تولید آن ، قالبسازی در سبک های مختلف پلاستیک ، سمبه ماتریس ، واکیوم ، شیشه و ....
 • شناخت از شرایط و ویژگی های مونتاژ کارگاهی : یک طراح حرفه ای بسته بندی باید با شرایط کارگاه های مونتاژ و بسته بندی آشنا باشد . عدم این شناخت باعث ایجاد طرحهائی خواهد گردید که در تیراژ انبوه قابل تولید نمی باشد.
 • آشنایی با تکنیک های مختلف چاپ افست ، چاپ سیلک ، افست ایستاده ، طلا کوب ، برجسته کاری ، فلکسو ، هلیوگراور و های پک که برای بسته بندی مواد لبنی و آبمیوه بسیار پر مصرف می باشد .

طراحان حرفه ای بسته بندی :

بسیار دیده شده است که طراحی که آشنایی با مولفه های چا پ های پک را ندارد ، سفارش طراحی بسته بندی از شرکت های لبنی دریافت و به آنها ارائه نموده ، لذا هنگامی که طرح مذکور جهت چاپ به چاپخانه    مربوطه رفته ، عدم چاپ پذیری طرح آشکار گشته زیرا طراح طرحی که مناسب چاپ افست بوده برای چاپ، های پک اجرا نموده است .

البته معمولا طراحی بسته بندی در کشور ما بصورت تفکیک در شاخه های مختلف آن صورت می پذیرد به صورتیکه در هر کدام از شاخه های بسته بندی مانند جعبه و کارتن ، فلکسو و های پک ، ترموپک و شرینگ ، جعبه های فلزی ، چوبی ، قوطی های طلقی و غیره طراحان بصورت تخصصی و منفک عمل نموده و مجموعه یا شرکتی که دارای طراحانی باشد که آشنائی با کلیه زمینه های بسته بندی داشته باشد کمتر یافت میشود .

در این میان شرکت تبلیغاتی پیام گستر جزء معدود شرکتهائی است که در کلیه زمینه های بسته بندی طرح های متنوع و خلاقانه ای ارائه نموده است . در طرح های بسته بندی این شرکت انواع مختلف بسته بندی با سبک های خاص و متنوع دارای ایده هایی نو و خلاق مشاهده میگردد .

وابلر :

وسیله اطلاع رسانی در فروشگاه که به طبقه یا قفسه فروشگاه متصل می شود و در اثر جریان هوا یا عبور افراد حرکت میکند .

 

شلف تاکر:

وسیله ای است که از عرض طبقات برای اطلاع رسانی استفاده می شود و معمولا مقوایی است نیمی از آن تا خورده روی قفسه و نیمی زیر محصول قرار می گیرد یا نواری است که به بدنه قفسه میچسبد .

تلفن تماس

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

021-88811243

هرگونه استفاده و کپی برداری از عکس ها و مطالب این سایت جزء سرقت آثار حرفه ای محسوب و موجب پیگرد قضائی خواهد بود.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green Blue Brown Yellow

Body

Background Color
Text Color
Background Image for Layout Style: Boxed
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family